fbpx

Main img

 

029 instagram 036 facebook

Endast

Minu nimi on Reelika, ka võid mind kutsuda Shaktiks. Shakti nimi kingiti mulle joogaõpetajate koolitusel Indias. "Shakti" tähendab sanskriti keeli kosmilist energiat ja väge. Minu joogateekond sai alguse 2006. aasta kevadel Londonis. Joogasse läksin sõprade soovitusel, kes olid joogakeskuses juba varem ise kursustel käinud. Mul endal ei olnud mingeid eelteadmisi ega kogemusi joogast. Minu sooviks oli leida mingi viis, kuidas ennast liigutada ja end aktiivsena hoida. Tol ajal ei teadnud ma, et joogas on olemas veel erinevad stiilid ja lähenemised. Sattusin Šivananda jooga Londoni keskusesse, sest see asus väga lähedal minu tolleaegsele elukohale.

Esimese asjana osalesin tasuta jooga proovitunnis, mis mulle väga meeldis. Tegelikult, kui nüüd päris aus olla, siis ega see tund midagi nii erilist ei olnudki, eriline oli aga see tunne, mida ma tajusin endas pärast joogatundi. See tunne on mul veel siiani meeles! Mäletan, kuidas ma tänaval pärast joogatundi kõndisin ja kui kergelt, rahulikult ja õnnelikuna end tundsin. Ei, see ei olnud mingi lihtsalt ekspressiivne „appi, ma ole nii õnnelik tunne!“, vaid rohkem selline sissepoole vaatav rahu tunnetamine iseendas, just nagu ma oleksin lõpuks jõudnud koju.

Pärast proovitundi liitusin ma jooga algajate kursusega, kus alustasin jooga algtõdede õppimise ja põhiharjutuste praktiseerimisega. Joogamaailm avas end mulle kiht-kihilt. Äkitselt leidsin ennast juba jooga 3 kursuselt ja plaanisin minna ka satsangile (grupimeditatsioon). Kuna ma ei teanud, mida tähendab satsang ja mida siis seal täpsemalt tehakse, tekkis mul ka väikene hirm, et kas ma ikka julgen sinna minna. Inimene ju kardab ikka seda, mida ta ei tunne ega tea. Nii ma võtsingi julgestuseks ühe sõbra kaasa, kes oli minust pikemat aega joogaga tegelenud. Ja mulle meeldis seal! Meeldis, et lauldi mantraid ja et pärast pakuti kõigile osalejatele tasuta India taimetoitu. Meditatsioon muidugi oli alguses piinav, arvestades veel seda, et olin tulnud mediteerima kitsastes teksapükstes ja istuma pidi pool tundi. Aga meditatsiooni mõju ja võlu hakkasin alles hiljem hindama ja mõistma.

Olin joogat praktiseerinud aktiivselt mõned kuud ja minuni hakkas levima info, et on olemas sellised koolitused, kuhu saab minna kuuks ajaks ja kus saab joogaga väga intensiivselt tegeleda. Pärast kursuse edukat läbimist väljastatakse sertifikaat ja sul on võimalus hakata joogat ka teistele õpetama. Kuulsin erinevaid lugusid, kui äge ja suurepärane see kursus on. Minus tärkas huvi ka ise seda kõike kogeda, kuigi jooga õpetamise peale ma ei mõelnud tol ajal sugugi.

Läks nii, et 2007. aasta veebruaris leidsin ennast rahvusvaheliselt joogaõpetajate koolituselt Indias Vrindavanis (TTC - Sivananda Yoga Teachers' Training Course). Selleks ajaks olin joogaga tegelenud kaheksa kuud. Koolitus täitis kõiki minu ootusi ja rohkemgi veel - joogaõpetus oli elumuutev, India võlus mind oma kirevuses ja mitmekesisuses, koolituse õpetajad olid meeletult inspireerivad, lisaks kohtasin palju uusi sõpru.

Pärast koolitust olin Londonis tagasi, käisin joogakeskuses edasi, osalesin joogatundides, satsangitel. Selleks ajaks olin omandanud ka joogaliku toitumise algtõed ning abistasin söögitegemisel joogakeskuse köögis. Peatselt olin ka ise juba nii osav, et mind usaldati üksinda indiapärast taimetoitu valmistama. Olin lummatud India köögi lõhnadest ja võimalustest!

Ja mul ei olnud pääsu – Londoni joogakeskuse tolleaegne juhataja svaami Krishnadevananda tegi mulle ettepaneku hakata joogatunde assisteerima. Šivananda jooga keskustes on selline süsteem, et enne ei lubata sind õpilaste ette üksinda, kui oled assisteerinud viit joogatundi. Seda siis koos kogenud joogaõpetajatega. Mul on need esimesed assisteerimised hästi meeles ja meeles on see, kuidas andsin oma päris esimese joogatunni. Kõik õpetajad, kellega ma koos tunde andsin, olid väga hoolivad ja jagasid palju uusi kasulikke nippe ja nõuandeid, mida joogaõpetaja koolitus ei pakkunud. Mõistsin peagi, et mulle pakub joogatunni läbiviimine palju rõõmu ja rahulolu. Olin väga õnnelik, et olin õppinud midagi uut ja huvitavat!

Joogamaailm tõmbas mind veel rohkem enda sisse: 2007. aasta suvel olin kolm nädalat Austrias Šivananda jooga aašramis, kus assisteerisin ajurveeda arsti ja kokka doktor Kamleshit, kes viis aašramis läbi ajurveeda seminari. Pärast Austriast naasmist sättisin oma elu aga nii, et läksin elama Londoni joogakeskusesse, et olla joogateadmistele veel lähemal. Joogakeskuses elasin ma kokku peaaegu kaks aastat.

2009. aasta suve hakul tulin tagasi Eestisse ja hakkasin Tartus joogat õpetama. Esialgu õpetasin joogat peaaegu kõikides Tartu spordiklubides, Tartu Rahvaülikoolis ja Tähtvere Tantsukeskuses. Aastast 2012 alustasin joogatundide andmist Tallinnas ja hetkel juhendan joogatunde Nõmmel. Olen korraldanud palju joogalaagreid (2010 Moostes, 2011 Väätsal, 2012 Väätsal, 2013 Väätsal, 2014 Harmis, 2015 Alatskivil, 2016 Alatskivil, 2018 Lahmusel, 2019 Tõstamaal, 2020 Mustvees), taimetoidu ja jooga laagrit (2012 märts Võrus), juhendanud joogapäevi, taimetoidu õpitubasid ja meditatsioonikoolitusi. Suviti olen nii Tartus kui Tallinnas koos oma õpilastega joogatanud värskes õhus pargijooga ja hommikujooga tundides. Kaks korda olen käinud Poolas joogaõpetajate koolitusel (TTC-l) eestlaste grupile joogakoolitust tõlkimas ja neljal aastal juhendanud joogatunde Haapsalu Joogafestivalil. Lisaks joogatundide juhedamisele meeldib mulle väga ka mantralaulmine - aeg-ajalt viin läbi mantraõhtuid, kus laulan sanskritikeelseid pühasid laule harmooniumi saatel. 2013. aastal avanes mul võimalus avada Tartus joogakeskus, mis oli minu kauaaegne unistus (www.tartujoogakeskus.com). 2014. aasta juulis läbisin Prantsusmaal Orleansis kuuajase edasijõudnud õpetajate koolituse (ATTC - Sivananda Yoga Advanced Teachers' Training Course). 2016. aasta maikuus osalesin "Preganancy and yoga" koolitusel Londoni Šivananda jooga keskuses. Juhendan joogatunde ka lastele ja beebiootajatele. Olen õnnelik kahe väikese lapse ema.

Siiamaani õpetan joogat edasi nii Tartu kui Tallinna joogasõpradele ja naudin seda väga! Tule minu joogatundidesse Tallinnas Nõmmel või Tartu Joogakeskuses!

Minu sertifikaadid