Paljud naised hakkavad jooga peale mõtlema just siis, kui on lapseootele jäänud. Eks ole ju varemalt kuskilt kuuldud jooga tervendavast mõjust ja ka sellest, et jooga on kõige parem ettevalmistus eesootavaks sünnituseks. Muidugi on parim variant see, kui naine on juba enne rasestumist joogatanud ja omandanud oskused, kuidas õigesti hingata ja kuidas endast igapäevastress läbi joogaasendite välja venitada. Aga miks mitte joogaga algust teha just lapseootuse ajal!
Kui sa oled joogas käinud enne rasestumist, siis sa võid mõnda aega rahulikult joogatundidega jätkata. Vaja on vaid meeles pidada seda, et järgiksid oma enesetunnet ja kui tunned, et mingi harjutus tekitab suurema väljakutse kui tavaliselt, siis tuleks olla enda vastu aus ja võtta hetk, et puhata. Oluline on ka silmas pidada seda, et kui on tegemist hingamisharjutustega, kus on vaja hinge kinni hoida, siis seda viimast just rasedad teha ei tohi. Samuti on rasedatele keelatud nn tulehingamine, kus jõuliselt manipuleeritakse kõhulihastega ja hingatakse välja forseeritult. Senimaani kui kõht on veel väike ja harjutuste tegemist ei sega, võib kõiki harjutusi teha nagu varem. Kui kõht hakkab kasvama ja jääb juba harjutusi tehes ette, siis sellest hetkest alates on hea minna üle just spetsiaalselt rasedatele mõeldud päikesetervitusele ning asendada kõik kõhuli harjutused teiste alternatiivsete variantidega.
Rasedana jälgi alati oma hingamist, kui tunned, et hakkad hingeldama, siis kindlasti võta aeg maha, puhka ja jäta mõni harjutus vahele. Kõiki asendi muutusi teosta sujuvalt, pikali asendist tõustes keera ennast kõigepealt külili ning kasuta käte abi, et ennast istuli saada. Naine, kes ei ole kunagi joogas käinud ja soovib alustada joogaga raseduse alguses, võiks oodata esimese trimestri lõpuni ning siis joogaga algust teha. Kui raseduse kõige õrnem aeg on möödas, on kõige turvalisem joogatundi tulla. Küll aga ei saa kedagi keelata kohe päris raseduse alguses joogatunniga liitumast, lihtsalt siis tuleb ennast kõrvalt jälgida ja olla eriti ettevaatlik ja kohelda end hellalt. Kui sul on joogatunnis ebamugav, anna kindlasti sellest juhendale teada, et ta saaks sind aidata ning just sulle sobiva asendi leida või üldse soovitada sul pigem puhata.
Kuid mis on just see kõige olulisem joogatunni osa rasedale? Hingamine, ikka hingamine! Joogas õpetatakse sulle esimese asjana selgeks kuidas õigesti hingata. Kõik me oskame hingata, aga igapäevamelus ei pööra sellele väga suurt tähelepanu ning nii on meie hingamine muutunud automaatseks ja pinnapealseks. Õige oleks hingata sügavalt ja nii, et sinu kõht liigub. Hingates sisse, kõht tõuseb ja paisub, hingates välja, kõht vajub. Hingamise rütm olgu rahulik, peaasi, et nii sisse- ja väljahingamised on ühepikkused, aga kui võimalik, siis on veelgi parem, kui suudad välja hingata pikemalt kui sisse. Võid mõttes lugeda sissehingamise ajal kolmeni ning väljahingamise ajal viie või isegi kuueni. Võiksid ka jälgida, et sisse- ja väljahingamiste vahele ei jää sisse pause-auke. Võib mõelda hingamisest kui merelainest, mis liigub sujuvalt ja tasakesi. Kõige parem on hingata nina kaudu sisse ja nina kaudu välja, aga rasedana võid kasutada ka suu kaudu välja hingamist – see kõik tuleb sulle kasuks sünnituse ajal!
- Vaata ka beebiootusaja joogapilte ja harjutusteseeriat SIIT.
- Beebiootajate päikesetervitust saad kaasa teha selle slaid-show järgi: